دکتر معصومه محبوب » بیماری های زنان » انواع عفونت های واژن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

انواع عفونت های واژن

این روزها یکی از مهم ترین و شایع ترین بیماری هایی که زنان زیادی را نگران کرده است انواع عفونت های واژن است که در سنین مختلف ممکن است ایجاد شود. عفونت های واژن مختلف است و هرکدام با علائم و نشانه هایی مخصوص به خود ظهور و بروز دارد و در اثر علل مختلفی ایجاد می شوند. اکثر عفونت های واژن قابل درمان هستند و سبب ایجاد مشکل جدی نمی شوند، اما باید حتما برای درمان آن ها در اسرع وقت اقدام نمود تا منجر به ناباروری، سقط جنین، تبخال تناسلی، بیماری التهابی لگن و مشکلات بسیار دیگری نشود.

متاسفانه به علت این که عفونت های واژن در موارد بسیاری در روند بارداری و عادت ماهیانه تاثیر می گذارد، از این رو زنان سریع تر به درمان این مشکل می پردازند. در این مقاله در صدد هستیم که انواع عفونت های زنانه را برشمریم و در ادامه هرکدام توضیحاتی را ارائه کنیم. با ما همراه باشید تا در این زمینه اطلاعت جامعی بدست آورید…

 

فهرست محتوا

چه عواملی باید بروز عفونت های واژن می شوند؟

واژن به صورت طبیعی دارای قارچ ها و باکتری هایی است که مفید هستند و بیماری ایجاد نمی کنند، اما بر اثر برخی عوامل ممکن است تعادل رشد باکتری ها و قارچ ها بهم بخورد و رشد آن ها بیش از اندازه معمولی شود. در این صورت عفونت های واژن ایجاد می شود که می تواند مشکلات زیادی را با خود به همراه داشته باشد. عواملی مانند رابطه جنسی محافظت نشده، تحریک کننده های واژن مانند صابون و شوینده، دوش واژینال، تغییر سطح هورمون های بانوان، داروهای ضد بارداری، بهداشت نامناسب، استفاده از لباس زیر و شلوار تنگ، عفونت های باکتریایی و مخمر و … از شایع ترین علل عفونت واژن می باشند.

علائم عفونت واژن

ممکن است در صورت ابتلا به عفونت واژن، هیچ گونه علائمی نداشته باشید. در صورت مشاهده بروز علائم، حتما باید به بهترین متخصص زنان مراجعه نمایید و تحت درمان قرار بگیرید. شایع ترین علائم عفونت واژن عبارتند از:

 • درد حین برقراری رابطه جنسی
 • خارش واژن
 • تغییر در میزان ترشحات واژن
 • احساس ناراحتی و سوزش حین ادرار کردن
 • تغییر در رنگ و بوی ترشحات واژن
 • لکه بینی یا خونریزی خفیف واژن
 • التهاب در ناحیه خارجی واژن

انواع عفونت های واژن

در ادامه مقاله به توضیحاتی درباره انواع عفونت های واژن می پردازیم:

 

انواع عفونت های واژن

عفونت های تریکومونایی

یکی از مهم ترین نشانه هایی که برای این نوع عفونت وجود دارد، ترشحاتی بد بو با رنگ زرد، خاکستری یا سبز می باشد. بسیاری از زنانی که به این نوع عفونت مبتلا هستند از شدت بوی نامطبوع این نوع عفونت در انزجار هستند. از این رو برای روند درمانی اقدام می کنند. این عفونت از طریق مقاربت جنسی منتقل می شود و توسط انگلی به نام تریکوموناس واژینالیس به وجود می آید. به علت اینکه این بیماری از طریق رابطه جنسی منتقل می شود، هم زن و هم مرد باید تحت درمان قرار بگیرند.

برای درمان این نوع عفونت باید از قرص ها و دارو هایی استفاده شود که به کاهش میزان عفونت کمک می کنند.

عفونت های باکتریایی

یکی از شایع ترین علت بروز عفونت در بانوان در سنین باروری، واژینیت باکتریایی می باشد که زمانی رخ می دهد که باکتری های غیر مفید بیشتر از باکتری های مفید واژن شوند. این عفونت با ترشحات غیر طبیعی و بوی ماهی مانند همراه است.

عفونت های قارچی

عفونت قارچی از جمله عفونت هایی است که با علائمی همچون سوزش، ترشحات از ناحیه واژن، خارش و دردهایی در هنگام رابطه جنسی همراه است. عفونت قارچی توسط یک قارچ با نام کاندیدا آلبیکانس در واژن به وجود می آید. از علائم این بیماری می توان به ترشحات سفید و غلیظ پنیری شکل اشاره نمود. عوامل مختلفی در بروز این نوع عفونت دخیل است. از جمله مهم ترین علل موثر در ظهور عفونت های قارچی از این قرار است:

 • کاهش سیستم ایمنی بدن
 • افزایش رطوبت
 • افزایش مصرف مواد قندی
 • پوشیدن لباس های تنگ
 • رد و بدل نشدن هوا در ناحیه تناسلی

برای درمان عفونت قارچی واژن ممکن است پزشک برای شما کرم یا قرص تجویز کند.

عفونت-قارچی-واژن

عفونت های کلامیدیا یا عفونت های لگنی

این عفونت ها نواحی مختلفی از لگن را دچار می کند و در اثر این عفونت ها درد هایی شدید در ناحیه تخمدان ها ایجاد می شود. خانم هایی که به این نوع عفونت مبتلا هستند درد هایی در زمان رابطه جنسی تجربه می کنند و حتی این عفونت ها بعد از رابطه جنسی منجر به درد هایی در نواحی کمری می شود. در واقع اولین و مهم ترین نشانه ای که علامت می دهد زنان به عفونت های کلامیدیا دچار هستند درد در هنگام رابطه جنسی است.

از سوی دیگر این عفونت بیشتر روی تخمدان ها تاثیر می گذارند و زنان گزارش می کنند که در این ناحیه درد و احساس سنگینی می کنند.

برای درمان این نوع عفونت زنان در اغلب موارد بستری می شوند و از انواع آنتی بیوتیک های تزریقی استفاده می کنند.

آتروفی واژن

خشکی یا آتروفی واژن بعد از یائسگی باعث ایجاد سوزش و ناراحتی در فرد می شود. به دلیل اینکه در این سنین تولید استروژن توسط تخمدان ها کاهش پیدا می کند و در نتیجه دیواره های واژن نازک می شود.

تبخال واژینال

تبخال های واژینال نیز از جمله مهم ترین عفونت هایی هستند که زنان به آن دچار می شوند.

تبخال ها به شکل دانه های ریزی هستند که روی پوست واژن و اطراف آن خودشان را نشان می دهند. این دانه های قرمز آبدار هستند و گاها این دانه های تبخال در داخل واژن نیز گسترش پیدا می کنند و موجب بروز درد در هنگام رابطه جنسی می شوند.

برای درمان تبخال تناسلی از انواع دارو هایی استفاده می شود که می تواند در بهبود وضعیت واژینال تاثیر چشمگیری داشته باشد.

زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی نیز از جمله عفونت هایی هستند که معمولا دردی به همراه ندارد. در برخی از موارد مشاهده می شود که حتی علائمی نیز ندارد و صرفا با آزمایشات این عفونت قابل شناسایی است.

زگیل ها به عنوان زائده های پوستی هستند که از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند.

نتیجه گیری

در پایان نکته ای که باید یادآور شویم این است که تمامی عفونت های واژینال دارای علامت ها و نشانه هایی است که در صورتی که با یکی از آنها روبرو شدید حتما باید در اولین فرصت برای طی کردن مسیر تشخیصی و درمانی به بهترین متخصص زنان مراجعه کنید.

بیماری های عفونی و زنانه به میزانی که سریع تر درمان شوند به همان تناسب روندی ساده تر خواهد داشت. از این رو بهتر است که روند درمان را به موقع آغاز کنید تا احتمال موفقیت روند درمان افزایش داشته باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button