دکتر معصومه محبوب » بیماری های زنان » باورهای غلط رایج در بهداشت جنسی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

باورهای غلط رایج در بهداشت جنسی

فهرست محتوا

باورهای غلط رایج در بهداشت جنسی

زمانی که دختران نوجوان در بازه سنی 12 تا 14 سال با شروع عادت ماهیانه بالغ می شوند، توصیه های مادر در مورد رعایت اصول بهداشتی در دوران بزرگسالی را رعایت می کنند. در واقع دختران نوجوان ابتدایی ترین مواردی که می آموزند، آموزش هایی است که در اغلب موارد سینه به سینه از مادران به فرزندان رسیده است. اما تا چه اندازه رعایت این اصول و آموزش ها مفید است و پایبندی به آن ها به سلامت جسمی ما کمک می کند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با باورهایی که نه تنها مفید نیست، بلکه تکرار مداوم آن ها به مرور زمان موجب آسیب و بیماری برای شما می شود آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

 

1.دوش واژینال مفید است

اولین باور غلط و اشتباه که بین خانم ها بسیار رایج است دوش واژینال است. دوش واژینال نه تنها مفید نیست بلکه در مواقعی موجب تحریک واژن برای عفونت و یا خشکی واژن می شود. اگر عفونتی وجود داشته باشد تبدیل به عفونت داخل شکمی می شود، اگر قرار باشد بارداری صورت گیرد و شما عادت به انجام دوش واژینال دارید بارداری شما، تبدیل به بارداری خارج رحمی می شود. پس اگر این کار اشتباه را انجام می دهید همین امروز برای ترک این عادت اقدام کنید.

2.در زمان پریود حمام نروید

یکی از کارهای اشتباه که در گذشته بسیار رایج بوده این است که در زمان قاعدگی و پریود خانم ها حمام نروند. این یک باور غلط و اشتباه است. در زمان پریود با توجه به خیس بودن ناحیه تناسلی لازم است حتما برای نظافت های شخصی و حمام رفتن جدی باشید. در فواصل زمانی 4 تا 6 ساعت اقدام به تعویض پد  بهداشتی خود کنید. در زمان قاعدگی و پریود هر روز دوش بگیرید و به بهداشت شخصی خود اهمیت دهید.

3.دختران باکره دچار عفونت نمی شوند

دختران باکره و کسانی که رابطه جنسی ندارند دچار عفونت نمی شوند، یک باور غلط است. بروز عفونت هیچ ارتباطی با رابطه جنسی ندارد، امکان ابتلا به عفونت در دختران باکره نیز وجود دارد. هر خانم بالغی که دارای ترشحات است، اگر به اصول بهداشتی پایبند نباشد قطعا ب عفونت واژینال مبتلا خواهد شد.

اضافه وزن، مصرف بیش از حد شیرینی جات، استفاده از لباس زیر غیر نخی، استفاده از لباس های تنگ و عدم رعایت بهداشت روزانه از جمله مواردی است که ریسک ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

 

 

4.تیرگی واژن

برای وجود تیرگی واژن دلایل متعددی در باور عموم مطرح می شود که یکی از آن ها داشتن روابط جنسی مکرر است. این یک باور غلط است و داشتن روابط جنسی مکرر هیچ تاثیری در رنگ پوست واژن بانوان ندارد.

برای اینکه شاهد تغییر در رنگ واژن خود نباشید لازم است تا توصیه هایی را رعایت کنید. ما در اینجا به تعدادی از این موارد اشاره می کنیم:

  • از لباس زیرهای 100% نخ استفاده کنید.
  • برای استفاده از پدهای نوار بهداشتی، پدهای کتان را جایگزین پدهای مشبک کنید.
  • از لباس ها تنگ استفاده نکنید.
  • برای شیو واژن از تیغ استفاده نکنید.
  • همواره وزن خود را در یک مقدار متعادل حفظ کنید و از اضافه وزن و کاهش وزن شدید اجتناب کنید.

 

برای داشتن صحیح ترین اطلاعات در مورد رعایت اصول بهداشت جنسی صحیح لازم است تا به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید و از او مشورت های لازم را بگیرید. ما در این مقاله سعی کردیم به اصلی ترین نکات برای اصلاح باورهای غلط در بهداشت جنسی اشاره کنیم. برای انتخاب متخصص زنان و زایمان خوب لازم است تحقیقات کافی را انجام دهید و میزان رضایت مراجعین از دریافت خدمات را بسنجید تا به نتیجه ای رضایت بخش دست یابید.

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button