دکتر معصومه محبوب » بیماری های زنان » درمان ناباروری در اسلامشهر
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

درمان ناباروری در اسلامشهر

ناباروری زمانی است که زوج با وجود داشتن رابطه جنسی منظم و محافظت نشده ، نمی توانند باردار شوند. حدودا 1 زوج از هر 7 زوج ممکن است در باردار شدن مشکل داشته باشند.

در صورت داشتن رابطه جنسی منظم و محافظت نشده (هر 2 یا 3 روز) حدود 84٪ از زوج ها طی یک سال به طور طبیعی باردار می شوند.

برای زوج هایی که بیش از 3 سال تلاش کرده اند و موفق نشدند، احتمال باردار شدن در طی سال آینده 1 به 4 یا کمتر است.

فهرست محتوا

درمان ناباروری با کمک متخصص زنان در اسلامشهر

بعضی از زوجین به سرعت باردار می شوند ، اما برای برخی دیگر مدت زمان طولانی تری نیاز است. اگر بعد از گذشت یک سال تلاش بارداری رخ ندهد، بهتر است که به یک متخصص زنان مراجعه شود.

زنان در سن 36 سال و بالاتر و افرادی که مشکلات زمینه ای دارند و این مشکلات ممکن است باعث اختلال در باروری شود، باید زودتر پزشک معالج خود را ببیند.

آنها می توانند علل عمده مشکلات باروری را بررسی کرده و درمان هایی را ارائه دهند که می تواند به شما کمک کند.

ناباروری معمولاً فقط وقتی تشخیص داده می شود که یک زوج بعد از یک سال تلاش نتوانند موفق شوند.

درمان ناباروری در اسلامشهر

درمان ناباروری در اسلامشهر

2 نوع ناباروری وجود دارد:

ناباروری اولیه – زمانی که زوجین در گذشته مادر و پدر نشده اند و تجربه ای نداشته اند.

ناباروری ثانویه – زمانی که در گذشته حداقل یک بار بارداری یا مادر و پدر شدن توسط زوجین تجربه شده باشد.

انواع درمان ناباروری

درمان باروری شامل موارد زیر است:

 • درمان پزشکی به دلیل عدم تخمک گذاری منظم
 • روشهای جراحی مانند درمان اندومتریوز ، ترمیم لوله های فالوپ یا از بین بردن جای زخم (چسبندگی) درون رحم یا حفره شکمی
 • بارداری القایی مانند تلقیح داخل رحمی (IUI) یا IVF

روش درمانی مناسب با توجه به شرایط زوجین انتخاب می شود.

مهم است که یک کلینیک خصوصی را با دقت انتخاب کنید. می توانید از یک پزشک متخصص برای مشاوره سؤال کنید ، و حتماً کلینیکی را انتخاب کنید که دارای مجوز از سازمان باروری و جنین شناسی انسانی باشد.

برخی از درمان های ناباروری مانند IVF می توانند عوارضی ایجاد کنند.

برای مثال:

 • چندقلوزایی- اگر بیش از 1 جنین به عنوان بخشی از درمان IVF در رحم قرار گیرد ، احتمال چند قلوزایی بیشتر می شود. این مورد ممکن است بد به نظر نرسد ، اما عوارض را برای مادر و نوزادان به طور قابل توجهی افزایش می دهد.
 • بارداری خارج رحمی – در صورت انجام IVF خطر ابتلا به حاملگی خارج رحمی مقداری افزایش می یابد.

چه عواملی باعث ناباروری می شود؟ 

علل احتمالی بسیاری برای ناباروری وجود دارد و مشکلات باروری می تواند هر یک از زوجین را تحت تأثیر قرار دهد. اما در یک چهارم موارد نمی توان علت آن را مشخص کرد. علل شایع ناباروری عبارتند از:

 • عدم تخمک گذاری منظم (انتشار ماهانه تخمک)
 • مایع منی ضعیف
 • لوله های فالوپ مسدود یا آسیب دیده
 • آندومتریوز – بافتی که به عنوان پوشش رحم رفتار می کند (آندومتر) در خارج از رحم یافت می شود. عوامل خطر همچنین چندین عامل وجود دارد که می تواند در باروری تأثیر بگذارد.

 

این عوامل شامل:

سن – باروری با افزایش سن کاهش می یابد.

اضافه وزن یا چاق بودن (داشتن BMI 30 یا بیشتر) باعث کاهش باروری می شود. در زنان ، اضافه وزن یا کمبود شدید وزن می تواند تخمک گذاری را تحت تأثیر قرار دهد.

عفونت های مقاربتی (STI) – چندین بیماری مقاربتی از جمله کلامیدیا می توانند روی باروری تأثیر بگذارند.

استعمال دخانیات – می تواند روی باروری تأثیر بگذارد: استعمال سیگار بر احتمال باروری مرد تأثیر می گذارد و می تواند کیفیت مایع منی را کاهش دهد.

الکل – نوشیدن الکل به هیچ عنوان برای کودک شما بی خطر نیست. نوشیدن زیاد الکل همچنین می تواند روی کیفیت اسپرم تأثیر بگذارد.

عوامل محیطی – نشان داده شده است که قرار گرفتن در معرض برخی از سموم دفع آفات ، حلالها و فلزات روی باروری ، به ویژه در مردان تأثیر می گذارد.

استرس – می تواند بر رابطه شما با شریک زندگی شما تأثیر بگذارد و باعث از بین رفتن میل جنسی شود. در موارد شدید ، استرس ممکن است بر تخمک گذاری و تولید اسپرم نیز تأثیر بگذارد هیچ مدرکی مبنی بر وجود تاثیر نوشیدنی های کافئین دار مانند چای ، قهوه و کولا بر مشکلات باروری در دست نیست.اگر مشکل باروری دارید ، درمانی که به شما پیشنهاد می شود بستگی به علت ناباروری دارد.

3 نوع اصلی درمان ناباروری وجود دارد:

 • داروها
 • روشهای جراحی
 • روش های کمکی – از جمله تلقیح داخل رحمی (IUI) و لقاح آزمایشگاهی (IVF)

دارودرمانی

داروهای باروری متداول شامل موارد زیر است:

کلومیفن – منجر به تولید ماهانه تخمک (تخمک گذاری) در خانمهایی که بطور منظم تخمک گذاری نمی کنند یا اصلاً نمی توانند تخمک گذاری کنند ، می شود.

تاموکسیفن – جایگزینی برای کلومیفن است که در صورت بروز مشکلات تخمک گذاری ممکن است پیشنهاد شود.

متفورمین – مخصوصاً برای زنانی که دارای سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستند ، مفید است.

گنادوتروفین ها – می توانند به تحریک تخمک گذاری در زنان کمک کنند ، همچنین ممکن است باعث بهبود باروری در مردان شود.

هورمون آزاد کننده گنادوتروپین و آگونیست های دوپامین – سایر انواع دارویی که برای تشویق تخمک گذاری در زنان تجویز می شود برخی از این داروها ممکن است عوارض جانبی مانند تهوع ، استفراغ ، سردرد و گرگرفتگی ایجاد کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی احتمالی داروهای خاص با پزشک خود صحبت کنید. دارویی که باعث تحریک تخمدان ها می شود ، برای خانمهایی که دارای نازایی غیر قابل توضیح هستند ، توصیه نمی شود ، زیرا مشخص نشده است که احتمال بارداری را افزایش می دهد.

روشهای جراحی چندین روش جراحی وجود دارد که ممکن است برای بررسی مشکلات باروری و کمک به باروری استفاده شود. جراحی لوله فالوپ اگر لوله های فالوپ شما مسدود شده یا زخم شده اند ، ممکن است برای ترمیم آنها به جراحی نیاز داشته باشید. از جراحی برای شکسته شدن بافت اسکار در لوله های فالوپ شما استفاده می شود و عبور تخمک ها از طریق آنها راحت تر می شود. موفقیت جراحی بستگی به میزان آسیب به لوله های فالوپ شما دارد.

عوارض احتمالی ناشی از جراحی لوله شامل حاملگی خارج رحمی است ، یعنی زمانی که تخمک بارور شده در خارج از رحم قرار می گیرد.اندومتریوز ، فیبروم و تنبلی تخمدان آندومتریوز زمانی است که قسمت هایی از دیواره رحم در خارج از رحم رشد می کنند. از جراحی لاپاروسکوپی اغلب با از بین بردن و خارج کردن کیسه های پر از مایعات به نام کیست ، برای درمان اندومتریوز استفاده می شود. همچنین ممکن است از آن برای از بین بردن فیبروم های زیر موکوس که رشد کمی در رحم دارند استفاده شود.

اگر به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا تنبلی تخمدان مبتلا هستید ، در صورتی که داروی تخمک گذاری کارایی نداشته باشد ، از یک عمل جراحی جزئی به روش لاپاروسکوپی استفاده می شود. این روش جراحی شامل استفاده از گرما یا لیزر برای از بین بردن بخشی از تخمدان است.

جراحی

اصلاح انسداد اپیدیدیمی و جراحی برای بازیابی اسپرم اپیدیدیم ساختاری شبیه سیم پیچ در بیضه ها است که به ذخیره و انتقال اسپرم کمک می کند. گاهی اوقات اپیدیدیم مسدود می شود و از انزال اسپرم به طور عادی جلوگیری می کند. اگر این مورد باعث نازایی شود ، می توان از جراحی برای اصلاح انسداد استفاده کرد.

در موارد زیر:

 • انسدادي وجود دارد كه مانع از انتشار اسپرم مي شود.
 • فرد بدون لوله ای که اسپرم را از بیضه تخلیه می کند متولد شده است (vas deferens)
 • وازکتومی یا وازکتومی معکوس نداشته است

 

هر دو عمل چند ساعت طول می کشد و تحت بی حسی موضعی به عنوان روش های سرپایی انجام می شود. در همان روز در مورد کیفیت بافت یا اسپرم جمع آوری شده به شما توضیحاتی داده می شود. هر اسپرم منجمد و برای استفاده در مرحله بعدی در محلی خاص قرار می گیرد. روش های درمان ناباروری کمکیتلقیح داخل رحمی (IUI) تلقیح داخل رحمی (IUI) که به عنوان لقاح مصنوعی نیز شناخته می شود ، شامل قرار دادن اسپرم در رحم از طریق یک لوله پلاستیکی نازک است که از دهانه رحم عبور می کند.

اسپرم ابتدا در یک مایع جمع آوری و شسته می شود. بهترین نمونه های با کیفیت ( که سریعترین حرکت را دارند) انتخاب می شوند. لقاح آزمایشگاهی (IVF) لقاح آزمایشگاهی (IVF) ، زمانی است که یک تخم در خارج از بدن بارور می شود. برای تحریک تخمدان ها برای تولید تخمک بیشتر از حد معمول ، از داروهای خاصی استفاده می شود. تخمک ها از تخمدان ها خارج شده و در آزمایشگاه با اسپرم بارور می شوند. سپس تخمک بارور شده (جنین) برای رشد و نمو به رحم بازگردانده می شود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button