دکتر معصومه محبوب » بارداری » رابطه جنسی در بارداری
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

رابطه جنسی در بارداری

فهرست محتوا

رابطه جنسی در بارداری

اینکه در طول بارداری رابطه جنسی داشته باشید، کاملاً ایمن است مگر اینکه پزشک به شما خلاف این را بگوید. داشتن رابطه جنسی به جنین آسیبی نمی رساند. آلت تناسلی مردانه نمی تواند از واژن گذر کند و بنابراین جنین آسیبی نمی بیند. ولی تغییر میل جنسی در دوران بارداری کاملاً طبیعی است. این موردی نیست که باعث نگرانی شود، ولی می توانید با شریک جنسی خود در این باره صحبت کنید.

برخی زوجین در دوران بارداری از رابطه جنسی واژینال لذت زیادی می برند در حالی که برخی دیگر تمایلی به انجام آن ندارند. شما می توانید راه های دیگری را برای رابطه جنسی انتخاب کنید. مهم ترین نکته این است که درباره احساسات خود با همسر خود صحبت کنید.

در صورتی که بارداری نرمالی داشته باشید و پیچیدگی خاصی را تجربه نکنید، رابطه جنسی و رسیدن به ارگاسم خطر زایمان زودرس یا سقط جنین را بالا نمی برد.

در اواخر بارداری، ارگاسم یا داشتن رابطه جنسی می تواند باعث درد زایمان شود. در صورتی که این مورد رخ دهد، شما احساس می کنید که عضلات رحمی سفت شده اند. این مورد با انقباضات براکستون هیکس شناخته می شود و می تواند ناراحت کننده باشد. ولی کاملاً طبیعی هستند و نشانه هشدار نیست. شاید نیاز داشته باشید که از تکنیک های آرامش بخش استفاده کنید و یا دراز بکشید تا این انقباضات طی شوند.

رابطه جنسی در بارداری

رابطه جنسی در بارداری

منع از رابطه جنسی در بارداری

متخصص زنان احتمالاً در مواردی که فرد خونریزی شدیدی در بارداری داشته باشد، فرد را از رابطه جنسی منع می کند. در صورتی که جفت پایین تر از موقعیت اصلی باشد یا تجمع خون یا هماتوم رخ داده باشد، رابطه جنسی می تواند احتمال خونریزی را افزایش دهد.

همچنین پیشنهاد می شود که از رابطه جنسی در موارد زیر خودداری شود:

  • کیسه آب پاره شده باشد، که این مورد می تواند احتمال عفونت را بالا ببرد ( از پزشک خود درباره پاره شدن کیسه آب سوالات لازم را بپرسید. )
  • هر گونه مشکلی که با ورود به دهانه رحم وجود داشته باشد، احتمال بیشتری برای زایمان زودرس یا سقط جنین وجود دارد.
  • دوقلو داشتن، یا سابقه مشکل یا قرار داشتن در مراحل انتهایی بارداری

پوزیشن های مناسب و نامناسب برای رابطه جنسی در بارداری

با اینکه رابطه جنسی برای اکثر زوجین در حین بارداری ایمن است، نمی تواند در همه موارد خیلی ساده باشد. احتمالاً نیاز دارید که پوزیشن های مختلفی را برای رابطه جنسی انتخاب کنید. برخی پوزیشن ها برای رابطه جنسی می تواند خطرناک باشد وبرخی دیگر می توانند مناسب باشند. در این مورد بهتر است که با متخصص زنان خود مشورت کنید.

در صورتی که در برخی موقعیت ها احساس درد می کنید بهتر است که شرایط را تغییر دهید تا از ایجاد هرگونه درد پیشگیری شود. در ماه های آخر بارداری برای داشتن رابطه جنسی حتماً با متخصص زنان مشورت کنید. در برخی موارد بنا به شرایطی که فرد دارد، داشتن رابطه جنسی می تواند منجر به زایمان زودرس شود. در حالی که جنین تکامل نیافته است.

برای اطلاعات در زمینه رابطه جنسی بعد از زایمان می توانید اطلاعات لازم را کسب کنید.

منبع : https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/sex-in-pregnancy/

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button