دکتر معصومه محبوب » بیماری های زنان » صفر تا صد بهداشت واژن را بدانید
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

صفر تا صد بهداشت واژن را بدانید

فهرست محتوا

صفر تا صد بهداشت واژن را بدانید

یکی از مهم ترین و موثرترین اقدامات در حفظ سلامتی خود، رعایت بهداشت است. رعایت بهداشت تنها مختص به دست ها و اندام بیرونی ما نمی شود. حتی می توان اظهار داشت که رعایت بهداشت ناحیه تناسلی بسیار حائر اهمیت تر از سایر نواحی بدن است. زیرا به صورت عفونت را به درون بدن منتقل می کند. است. شما چگونه در جهت رعایت بهداشت این اندام قدم بر می دارید؟ برای پیشگیری از ابتلا به انواع عفونت های واژینال چه راهکاری را دنبال می کنید؟ آیا با نکاتی بهداشتی دوران قاعدگی آشنایی دارید؟ آیا از انجام امور مورد نظر، نتیجه گرفته اید و از شر باکتری ها و عفونت های واژینال در امان مانده اید؟

ما در این مقاله سعی داریم اطلاعات مفیدی در مورد بهداشت واژن به شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

نشانه های یک واژن سالم و طبیعی

در صورت وجود بیماری و مشکلاتی در ناحیه تناسلی و واژن نشانه ها و علائم بیماری در آن ظاهر می شود. واژن همه بانوان دارای یک سری ترشحات سفید و شفاف است که موجب سوزش و خارش نمی شود. واژن دارای مقداری باکتری های مفید و غیر بیماری زاست که از رشد باکتری های بیماری زا جلوگیری می کند. شکل ظاهری واژن سالم و طبیعی بدون قرمزی و تورم و هر گونه زائده گوشتی بر روی آن می باشد.

 

 

نکات بهداشتی واژن و ناحیه تناسلی

بانوان عزیز می توانند با رعایت تعدادی از نکات مهم از رشد باکتری های بیماری زا در واژن جلوگیری کنند. در اینجا به تعدادی از مهم ترین نکات اشاره می شود:

 • برای شستشو واژن نیازی به استفاده از صابون نیست.
 • بعد از انجام رابطه جنسی ادرار کنید و خودتان را خشک کنید.
 • لباس های زیر خود را روزانه یا حداقل یک روز در میان تعویض کنید.
 • از پوشیدن لباس خیلی تنگ و چسبان به مدت طولات خودداری کنید.
 • استفاده از دوش واژینال به طور کلی منسوخ شده است و موجب از بین رفتن این باکتری های مفید می شود.
 • از لباس های زیر نخی استفاده کنید و از پوشیدن لباس های زیر نایلونی و گیاهی اجتناب کنید.
 • اگر خانمی در هنگام نزدیکی از لوپریکنت ها استفاده می کند بهتر است این لوپریکنت ها بر پایه آب و غیر معطر باشند.
 • برخی خانم ها به لاتکس و پلاستیک کاندوم حساسیت دارند. بهتر است این افراد از روش های دیگر جلوگیری از بارداری استفاده کنند.
 • از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها خودداری کنید زیرا موجب از بین رفتن یک سری باکتری های مفید می شوند و زمینه را برای ابتلا به بیماری و عفونت محیا می سازند.
 • بعد از دستویی رفتن حتما برای خشک کردن واژن دستمال را از جلو به عقب بکشیم. با این کار از قرار گرفتن باکتری های داخل مقعد به واژن جلوگیری می کنیم.

بهداشت دوران قاعدگی

رعایت بهداشت در دوران قاعدگی ییش از پیش حائز اهمیت است. شما برای مراقبت و سلامت بدن و واژن خود چه نکاتی را رعاست می کنید؟ در زمان بارداری به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • در روزهای اول خونریزی هر دو یا سه ساعت یکبار پد بهداشتی خود را تعویض کنید.
 • داروهای آنتی بیوتیک و آنتی بیوتیک موضعی را حتما استفاده کنید.
 • باور غلط حمام نکردن در دوران قاعدگی را کنار بگذارید. در دوران قاعدگی حمام کنید و به بهداشت خود بیش از پیش اهمیت دهید.

ارتباط شستشو واژن با شیوع بیماری

در واژن بانوان یک سری باکتری ها به صورت نرمال در حال رشد هستند و هر کدام از خانم ها یک فلور نرمال دارند. تعداد و نوع باکتری های موجود در واژن یک شخص می تواند ایجاد واکنش کند، در حالی که در بدن شخص دیگر هیچ علائم و عفونتی را ایجاد نکند. حین مقاربت ممکن است یک سری از باکتری ها از شخصی به شخص دیگر انتقال پیدا کند. بنابراین توصیه می شود بعد از هر مقاربت شستشو دستگاه تناسلی انجام شود.

افرادی که تمایل به بارداری دارند بهتر است از ژل های واژینال استفاده نکنند و شستشو دستگاه تناسلی را بعد از مقاربت نداشته باشند. این امر موجب تضعیف اسپرم ها کاهش احتمال بارداری می شود.

البته ژل هایی وجود دارد که مختص افرادی است که تمایل به بارداری دارند و تاثیری در احتمال باروری آن ها ندارد.

پیشگیری از ابتلا به عفونت واژن

برای پیشگیری از ابتلا به عفونت واژن لازم است تا همیشه ph دستگاه تناسلی را در حد نرمال (38.4) نگه دارید. از اسیدی یا قلیایی کردن واژن بپرهیزید. در صورتی که واژن شما در ph مناسب قرار گیرد، باکتری نمی تواند رشد کند و ایجاد باکتری نماید.

 

 

عفونت قارچی واژن به دلیل نوعی قارچ به نام کاندیداآلبیکان ایجاد می شود. این نوع قارچ به طور طبیعی در واژن زندگی می کند. در صورتی که تعادل قارچ از بین برود، می تواند شروع به تولید بیش از اندازه کند و در نهایت عفونت قارچی را به وجود آورد. چند عامل موثر در ابتلا به عفونت قارچی را می توان نام برد:

 • تغییرات هورمونی
 • استرس و اضطراب
 • شستشو مکرر واژن با صابون
 • بیماری زمینه ای مانند دیابت
 • استفاده مکرر از آنتی بیوتیک ها

چه زمانی به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنیم؟

در صورتی که دچار روابط جنسی پرخطر مانند تجاوز و یا رابطه نامتعارف .. قرار گرفتید حتما به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. این امر نیازمند بررسی بیشتری است تا از نظر عفونت و بیماری زگیل تناسلی و سیفلیس و عفونت های دیگر مقاربتی مورد بررسی بیشتری قرار بگیرید.
حتما تا 72 ساعت اول و طی دو هفته مراحل درمانی را پیگیری کنید. برای بیماری هپاتیت لازم است تا واکسن زده شود و برای اچ آی وی داروهای پروفلاکسین به شما داده می شود و آزمایشات لازم از شما صورت می گیرد.

 

در انتها

شما می توانید با انجام تحقیقات کافی یک متخصص زنان و زایمان خوب انتخاب کنید و تمام مراحل درمانی خود را نزد او دنبال کنید. با توجه به شیوع انواع بیماری ها و عفونت های زنان لازم است حتی اگر علائم و نشانه های بیماری را ندارید، چکاپ شوید. بسیاری از بیماری ها در صورت تشخیص سریع و به موقع منجر به درمان قطعی می شود.

 

 

 

 

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button