دکتر معصومه محبوب » بیماری های زنان » از علائم سرطان رحم تا درمان!
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

از علائم سرطان رحم تا درمان!

شایعترین علامت سرطان رحم خونریزی واژینال است که موردی غیر معمول است. اگر دوران یائسگی را پشت سر گذاشته باشید ، هرگونه خونریزی واژینال غیر طبیعی تلقی می شود.

اگر هنوز در دوران یائسگی به سر نمی برید ، خونریزی غیرطبیعی رحم ممکن است شامل پریودهای بسیار شدید یا خونریزی بین پریود باشد.

فهرست محتوا

تشخیص سرطان رحم

 در صورت مشاهده هرگونه خونریزی غیرمعمول از واژن ، در اسرع وقت به پزشک عمومی مراجعه کنید. اگرچه بعید است ناشی از سرطان رحم باشد ، اما بهتر است اطمینان حاصل شود. پزشک عمومی در مورد علائم شما می پرسد و یک معاینه داخلی انجام می دهد. آنها در صورت لزوم برای رد هرگونه مشکل جدی ، شما را به متخصص ارجاع می دهند.

انواع سرطان رحم

 بیشتر سرطان های رحم از سلول هایی تشکیل می شود که پوشش رحم (آندومتر) را تشکیل می دهند. به همین دلیل است که غالباً سرطان رحم را سرطان آندومتر می نامند. در موارد نادر ، سرطان رحم می تواند از دیواره عضله رحم شروع شود. به این نوع سرطان سارکوم رحم گفته می شود و ممکن است به روش دیگری درمان شود.

سرطان رحم جدا از سایر سرطان های سیستم تناسلی زنان مانند سرطان تخمدان و سرطان دهانه رحم است.

علائم سرطان رحم

چرا سرطان رحم بروز می کند؟

 به طور دقیق مشخص نیست که چه چیزی باعث سرطان رحم می شود ، اما موارد خاصی می توانند خطر ابتلا به آن را افزایش دهند. یکی از عوامل اصلی خطر ابتلا به سرطان رحم ، سطح بالاتر هورمونی به نام استروژن در بدن فرد است. برخی فاکتورها از جمله چاقی می توانند سطح استروژن شما را بالا ببرند. همچنین با استفاده طولانی مدت از داروی سرطان پستان تاموکسیفن ، خطر ابتلا به سرطان رحم مقداری افزایش می یابد.

پیشگیری از سرطان رحم همیشه ممکن نیست ، اما تصور می شود برخی اقدامات، خطر را کاهش می دهند. این اقدامات شامل حفظ وزن سالم و استفاده طولانی مدت از برخی از روش های پیشگیری از بارداری است.

درمان سرطان رحم

 متداول ترین روش درمان سرطان رحم ، برداشتن رحم توسط جراحی (جراحی رحم) است. جراحی رحم در مراحل اولیه می تواند سرطان رحم را درمان کند اما دیگر نمی توانید باردار شوید. جراحی برای سرطان رحم نیز احتمالاً شامل برداشتن تخمدان ها و لوله های رحمی است. رادیوتراپی یا شیمی درمانی نیز گاهی اوقات انجام می شود. اگر هنوز دوران یائسگی را پشت سر نگذاشته اید و هنوز دوست دارید بچه دار شوید ، ممکن است از نوعی هورمون درمانی (پروژستوژن) استفاده شود. حتی اگر سرطان شما پیشرفته باشد و احتمال بهبودی آن کم باشد ، بازهم درمان می تواند به تسکین علائم و طولانی شدن عمر شما کمک کند.

زندگی با سرطان رحم

 زندگی با سرطان چالش برانگیز است و سرطان رحم می تواند به طرق مختلف بر زندگی شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، در صورت برداشتن رحم ، خصوصاً در صورت برداشتن تخمدان ها ، ممکن است زندگی جنسی شما تحت تأثیر قرار گیرد. ممکن است داشتن رابطه جنسی از نظر جسمی دشوارتر باشد و همچنین میل جنسی کمتری داشته باشید. شاید برای شما مفید باشد که با دیگران در مورد شرایط خود صحبت کنید ، از جمله اعضای خانواده ، همسرتان یا سایر افراد مبتلا به سرطان رحم.

عمل جراحی

جراحی برای مرحله 1 سرطان رحم

 اگر به سرطان رحم مرحله 1 مبتلا هستید ، احتمالاً باید عمل جراحی رحم انجام دهید. این جراحی شامل برداشتن رحم ، و همچنین تخمدان ها و لوله های رحمی است. جراح همچنین ممکن است از گره های لنفاوی لگن و شکم و سایر بافت های اطراف نمونه برداری کند. این موارد به آزمایشگاه ارسال می شوند تا ببینند آیا سرطان گسترش یافته است یا خیر.

هیسترکتومی ممکن است با استفاده از تلسکوپ (هیسترکتومی لاپاراسکوپی) یا با برش بزرگ در شکم شما (هیسترکتومی شکم) انجام شود. هیسترکتومی لاپاراسکوپی از حداقل اسکار و بهبود سریعتر بهره مند است. با هیسترکتومی رحم و تخمدان ها و لوله های فالوپ خارج می شوند.

بسته به نوع جراحی احتمالاً 1 تا 3 روز پس از عمل آماده رفتن به خانه هستید. اما بهبودی کامل ممکن است هفته ها طول بکشد. بهتر است که سریعاً بعد از عمل جراحی تحرک خود را شروع کنید. حتی اگر مجبور باشید در رختخواب بمانید ، باید به حرکت منظم پا کمک کنید تا به گردش خون شما کمک کرده و از لخته شدن خون جلوگیری کند.

تمریناتی توسط پرستاران یا فیزیوتراپیست برای جلوگیری از عوارض به شما نشان داده می شود. وقتی به خانه می روید ، باید برای افزایش قدرت و تناسب اندام خود به آرامی ورزش کنید. با پزشک یا فیزیوتراپ خود مشورت کنید که کدام نوع ورزش برای شما مناسب است.

جراحی برای مرحله 2 یا 3 سرطان رحم

 اگر به مرحله 2 یا 3 سرطان رحم مبتلا هستید و سرطان به گردنه رحم یا غدد لنفاوی مجاور لگن گسترش یافته است ، ممکن است عمل هیسترکتومی رادیکال یا کلی انجام دهید. این جراحی شامل برداشتن بخشی از دهانه رحم و قسمت بالای واژن و همچنین برداشتن غدد لنفاوی لگن است. همچنین ممکن است برای کاهش خطر بازگشت سرطان به رادیوتراپی یا شیمی درمانی نیاز داشته باشید.

جراحی برای سرطان پیشرفته رحم (مرحله 4)

 اگر به سرطان رحم پیشرفته مبتلا هستید ، ممکن است برای حذف هرچه بیشتر سرطان تحت عمل جراحی قرار بگیرید. این عمل جراحی کاهنده حجم  یا عمل جراحی debulking نامیده می شود. این نوع درمان، سرطان را درمان نمی کند ، اما ممکن است برخی از علائم را تسکین دهد. پزشک شما درمورد اینکه آیا جراحی debulking برای شما مناسب است یا خیر ، بررسی خواهد کرد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button