دکتر معصومه محبوب » بارداری » عوامل موثر بر ناباروری
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

عوامل موثر بر ناباروری

ناباروری یکی از مشکلاتی است که این روز ها آمار قابل توجهی از زنان و مردان با آن مواجه هستند. اما واقعا دلیل و عوامل موثر بر ناباروری چه هستند؟ آیا تمامی دلایل ناباروری قابل درمان هستند؟

در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با انواع عوامل موثر بر ناباروری آَشنا کنیم و اطلاعات لازم را در این زمینه ارائه کنیم.

فهرست محتوا

ناباروری

ناباروری به وضعیتی گفته می شود که یک زوج به مدت یکسال برای بارداری اقدام می کنند ولی علیرغم این که از هیچ گونه روش جلوگیری کمک نمی گیرند اما بارداری برایشان اتفاق نمی افتد.

عوامل موثر بر ناباروری

عوامل موثر بر ناباروری

به همین دلیل زوج هایی که پیش از یکسال به متخصصین زنان مراجعه می کنند به آن ها گفته می شود که تلاش برای باروری باید به مدت یکسال ادامه داشته باشد و در صورت عدم باروری سایر اقدامات تشخیصی و درمانی آغاز می شود.

درصد احتمال ناباروری در زنان و مردان یکسان است و گفته می شود که برای تشخیص های لازم در زمینه دلایل ناباروری باید هر دو نفر تحت آزمایش های لازم قرار بگیرند. هر زن و مردی به طور مساوی 40 درصد در ناباروری ها نقش دارند و 10 درصد از دلایل ناباروری ناشناخته هستند و 10 در صد ناباروری ناشی از ناتوانایی های هر دو شان یعنی زن و مرد است.

انواع عوامل موثر در ناباروری زنان و مردان

در این بخش می خواهیم دلایل مختلف را نام برده و هر کدام را به طور مختصر مورد بررسی قرار دهیم:

  • اختلال در روند تخمک گذاری زنان:

مهم ترین دلیلی که باعث می شود زنان ناباروری را تجربه کنند اختلال در روند تخمک گذاری در دستگاه تخمدان های آنان است.

تخمک گذاری منظم و کافی باعث می شود که لقاح به طور موفقیت آمیز شکل بگیرد و روند باروری در زنان با مانعی روبرو نباشد.

  • انواع مشکلات رحمی از جمله: عفونت رحم، انسداد لوله های رحمی مثل چسبندگی رحمی و سرطانه دهانه رحم
  • آندومتریوز: آندومتریوز به شرایطی گفته می شود که در طی آن دیواره رحم که رشد غیر طبیعی دارد تا جایی که بافت اضافی دیواره رحم به لوله های رحمی وارد می شود و مانع از روند طبیعی تخمک گذاری می گردد.
  • تومور های رحمی در بخش های مختلف رحم مثل: لوله های رحمی و نواحی داخلی رحم
  • اختلالات سیستم ایمنی بدنی زنان
  • اختلالات مربوط به کیفیت و کمیت اسپرم مردان مثل: نابالغ بودن اسپرم هایی که تولید شده اند، کم بودن میزان اسپرم ها یا ناتوانی در حرکت و جهش اسپرم ها در داخل بدن
  • بیماری های عفونی مردان مثل بیماری اوریون که باعث می شود مجاری تناسلی ملتهب و مسدود شود
  • اختلالات هورمونی
  • زود انزالی
  • ناتوانی های جنسی مردان

درمان ناباروری در زنان و مردان

واقعیتی که وجود دارد این است که در ابتدا باید علت اصلی و دقیق ناباروری در زنان و مردان به درستی تشخیص داده شود سپس در نهایت به تناسب دلیل ناباروری در زنان و مردان روش درمانی انتخاب گردد.

مثلاً در مواردی که اختلال در تخمک گذاری زنان موجب ناباروری شده باشد باید دارو ها و یا روش های درمانی متناسب این عارضه اتخاذ گردد تا مانع باروری از بین برود.

یا این که در صورتی که مردان عامل ناباروری شده باشند باید تحت درمان قرار گیرند تا مشکل و ریشه اصلی ناباروری از بین برود.

روش های مختلفی مثل دارو درمانی، آی وی اف، آی یو آی و نیز انواع روش های درمانی دیگر وجود دارند که می توانند برای درمان و رفع تمامی عللی که باعث نابارروری در زنان شده اند بکار گرفته شوند.

البته همانطور که گفته شد علت بخشی از ناباروری ها ناشناخته است و در این موارد روش های درمانی خاصی برای زنان و مردان اتخاذ می شود.

خاتمه

در این مقاله مهم ترین و شایع ترین عوامل موثر بر ناباروری را برشمردیم. مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که درمان موفق و قطعی ناباروری منوط به تشخیص دقیق و تخصصی علت ناباروری است. بنابراین اگر می خواهید که درمان موفقی داشته باشید حتما به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا با تکیه بر تخصص و مهارت های علمی و عملی که دارد بهترین روند تشخیص و درمان ناباروری را داشته باشید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button