دکتر معصومه محبوب » بارداری » قرص های اورژانسی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

قرص های اورژانسی

فهرست محتوا

قرص های اورژانسی

برقراری روابط و فعالیت های جنسی جز لاینفک زندگی بشری است. تعداد دفعات برقراری روابط جنسی در جوانان بیش از سایر سنین است. به علت جوانی و وضعیت جسمی فرد، شانس باروری بعد از روابط جنسی به شدت بالاست. بسیاری از زوجین علاقمند به برقراری روابط جنسی هستند اما شرایط یا توان داشتن فرزند و مراقبت از او را ندارند.

با انجام چند روش ساده می توانید بدون نگرانی از بارداری فعالیت های جنسی خود را ادامه دهید. برای اطلاع از روش های مختلف جلوگیری از بارداری با ما همراه باشید.

در اینجا توضیحات خانم دکتر معصومه محبوب متخصص زنان و زایمان، در مورد قرص های اورژانسی و روش های دیگر جلوگیری از بارداری را مشاهده می کنید.

روش استفاده از قرص اورژانسی

جلوگیری از بارداری با استفاده از قرص های اورژانسی را باید ظرف مدت 24 ساعت یا حداکثر 120 ساعت (5 روز) بعد از نزدیکی شروع کرد. در این روش می توانید با استفاده از قرص لوونورژسترول یا تنسی 0.75 میلی گرم به صورت دوبار در روز و به فاصله 12 ساعت مصرف نمایید. همچنین می توانید با مصرف یک قرص لوونورژسترول 1.5 میلی گرم در روز برای پیشگیری از بارداری اقدام کنید.

 

 

نکات مهم در مصرف قرص اورژانسی

برای مصرف قرص اورژانسی لازم است تا به نکاتی توجه داشته باشید. در اینجا به این نکات مهم اشاره می کنیم:

 • این قرص با جلوگیری از تخمک گذاری در بانوان از بارداری جلوگیری می کند. توجه داشته باشید که در صورت تاخیر در شروع پریود بعدی حتما لازم است تا تست بارداری صورت گیرد.
 • در صورتی که یک ساعت بعد از مصرف قرص استفراغ اتفاق بیفتد، مصرف مجدد قرص ضروری است.
 • بعد از مصرف قرص اورژانسی ممکن است عوارضی مانند: اختلالات قاعدگی و چاقی را شاهد باشید.

انواع قرص های جلوگیری از بارداری

قرص های پیشگیری از بارداری دارای دو نوع استروژنی و پروژسترونی می باشند. این قرص ها شامل انواع مختلفی مانند: ال دی، اچ دی، روکین، مارولون، یاسمین، یاز و .. هستند.

بیشترین علت شکست قرص جلوگیری از بارداری به علت تاخیر در شروع آن و همچنین تهوع و استفراغ و اسهال بعد از مصرف است. در صورتی که هنگام مصرف قرص های جلوگیری دچار حالت تهوع و استفراغ می شوید می توانید قرص را به صورت واژینال مصرف نمایید. استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری ریسک ابتلا به سرطان رحم و تخمدان را کاهش می دهند.

مصرف قرص های جلوگیری از بارداری ممنوع

مصرف قرص های پیشگیری از بارداری برای افرادی با شرایط زیر ممنوع است. در صورتی که به یکی از عارضه های زیر دچار هستید توصیه می کنیم روش های دیگر پیشگیری از بارداری را امتحان کنید.

 • افرادی با سابقه بیماری قلبی و مغزی
 • افرادی با بیماری دیابت کنترل نشده
 • افراد مبتلا به میگرن
 • افراد دارای فشار خون

روش مصرف قرص پیشگیری از بارداری

روش مصرف قرص جلوگیری از بارداری، از روز اول تا روز 5 ام پریود به صورتی که هیچ قرصی ازآن فراموش نشود صورت می گیرد که در پیشگیری از بارداری بسیار موثر است.

در صورتیکه مصرف یک قرص را فراموش کردید، در صورت یادآوری باید فورا قرص مصرف شود. در صورتی که در دو هفته اول مصرف هستید و استفاده از دو قرص را فراموش کردید لازم است در دو روز بعدی دو قرص مصرف نمایید. رعایت روش پشتیان مانند استفاده از کاندوم و روش های دیگر جلوگیری هم تا یک هفته ضروری است.

در صورت فراموش کردن دو قرص در هفته سوم مصرف لازم است تا یک هفته از روش پشتیبان استفاده شود و مصرف بسته جدید بلافاصله شروع شود.

مصرف این قرص ها ممکن است عوارضی مانند: تهوع، خونریزی و افزایش وزن و اختلالات قاعدگی را به همراه داشته باشد.

آمپول جلوگیری از بارداری

برای پیشگیری از بارداری می توانید از روش تزریق آمپول های ضد بارداری یک ماهه و سه ماهه نیز استفاده کنید. این آمپول ها با مهار تخمک گذاری از بارداری پیشگیری می کند. تزریق آمپول های ضدبارداری در 5 روز اول پریود صورت می گیرد و محل تزریق نباید ماساژ داده شود. تاخیر در تزریق بعدی تا یک ماه قابل قبول است. این روش برای فردی که تصمیم سریع به بازگشت بارداری دارد مناسب نیست. چون 6 الی 8 ماه طول می کشد تا دارو از بدن به طور کلی محو شود.

 

 

افراد کاندید برای تزریق آمپول جلوگیری از بارداری

استفاده از آمپول پیشگیری از بارداری برای افرادی که در دوران شیردهی هستند، بیماران دچار تشنج، بیماران دچار سکته قلبی و مغزی توصیه می شود. استفاده از آمپول جلوگیری از بارداری تاثیر خوب و طولانی مدتی را ایجاد می کند.

عوارض آمپول جلوگیری از بارداری

استفاده از این روش مانند سایر روش ها عوارضی را به همراه خواهد داشت که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 • افسردگی
 • افزایش وزن
 • خونریزی نامنظم قاعدگی
 • احساس درد در ناحیه پستان

در انتها

لازم است یادآوری کنیم که برای پیشگیری از روش های بارداری روش های مختلفی وجود دارد و نمی توان به همین موارد بسنده کرد. پیشنهاد می کنیم با انجام تحقیقات لازم به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید و با مشورت او و توجه به شرایط خود بهترین روش جلوگیری از بارداری را انتخاب کنید.

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button