دکتر معصومه محبوب » جراحی زیبایی زنان » لابیاپلاستی قبل و بعد از بارداری
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

لابیاپلاستی قبل و بعد از بارداری

جراحی لابیاپلاستی شامل کاهش یا تغییر شکل لابیا داخلی (لابیا مینور) می شود. شما می توانید به دلایل زیبایی، به منظور بهبود عملکرد ناحیه واژن و به منظور جلوگیری از ناراحتی که لابیای بیش از حد بزرگ ممکن است ایجاد کند، این عمل را انجام دهید. معمولا در مورد انجام  این عمل محبوب سوالات زیادی پرسیده می شود، مانند آیا لابیاپلاستی قبل یا بعد از بارداری بی خطر است؟ یا زمانی که باردار هستیم می توانیم لابیاپلاستی انجام دهیم؟ امروز در این مطلب می خواهیم به این سوالات شما پاسخ دهیم تا بتوانید تصمیم درست را با توجه به شرایط خود بگیرید.

آیا می توانیم قبل از بارداری لابیاپلاستی انجام دهیم؟

فهرست محتوا

آیا می توانیم قبل از بارداری لابیاپلاستی انجام دهیم؟

انتخاب بهترین زمان برای انجام جراحی لابیاپلاستی فاکتور بسیار مهمی است که باید حتما در نظر گرفته شود تا بهترین نتیجه از این عمل را کسب کنید. عمل لابیاپلاستی یک روش جراحی انتخابی است که به دلایل درمانی و زیبایی انتخاب می شود. لابیاپلاستی همچنین می تواند عدم تقارن لابیاهای داخلی را اصلاح کند، بافت اضافی را از بین ببرد و درد، ناراحتی و سوزش حاصل از بزرگی لابیا را تسکین دهد. زیبایی ناحیه ی اندام تناسلی زنان برای افراد مختلف معنای متفاوتی نیز دارد و انجام هر روش برای هر بیمار متفاوت است. اگرچه این عمل معمولاً برای بهبود ظاهر و زیبایی درخواست می شود، اما لابیاپلاستی می تواند به دلایل پزشکی نیز انجام گردد، از جمله برای خانم هایی که در حین مقاربت جنسی درد داشته و یا به علت داشتن لابیای بزرگ قادر به پوشیدن شلوارهای تنگ یا مایو نیستند.

دلایل درخواست این عمل هرچه که باشد، سبب تغییرات دائمی در اندازه و شکل لابیاها می شود. می توان به افراد داوطلب اطمینان داد که این عمل خطری برای خانم هایی که می خواهند در آینده باردار شوند، ندارد و سبب ناباروری نمی شود. انجام لابیاپلاستی نه مانع باردار شدن شما می شود و نه مشکلی در حین زایمان طبیعی شما ایجاد می کند.

خانم هایی که این عمل را انجام می دهند هیچ گونه اختلالی در عملکرد ناحیه تناسلی و واژن شان ایجاد نمی گردد. بنابراین انجام لابیاپلاستی قبل از بارداری کاملا بی ضرر و بی خطر است. شایع ترین دلیل برای انجام این عمل، بزرگ شدن لابیای داخلی است. داشتن هیپرتروفی لابیا می‌تواند منبع درد قابل توجهی برای بسیاری از خانم هایی باشد که از گزینه‌های درمانی برای این عارضه ای رایج آگاه نیستند و یا از انجام این عمل ترس دارند. بسیاری از خانم ها ممکن است در طول رابطه جنسی به دلیل بزرگی لابیا یا نامتقارن بودن آن ها احساس ناراحتی کنند و این می تواند بر اعتماد به نفس و روابط جنسی زناشویی تأثیر بگذارد.

این ها دلایل واقع بینانه برای در نظر گرفتن انجام عمل لابیاپلاستی قبل از بارداری است. برخی از خانم ها ممکن است تصمیم بگیرند تا تکمیل خانواده خود صبر کنند، اما انجام لابیاپلاستی قبل از بارداری بر توانایی باردار شدن یا زایمان شما در آینده هیچ تأثیری نخواهد گذاشت. شما فقط بعد از انجام لابیاپلاستی باید صبر کنید تا بهبودی کامل را به دست بیاورید و بعد برای باردار شدن اقدام کنید.

آیا می توانیم در دوران بارداری لابیاپلاستی انجام دهیم؟

در دوران بارداری باید از انجام لابیاپلاستی یا هر عمل زیبایی غیر ضروری خودداری کنید. دلایل مختلفی وجود دارد، اما می خواهیم به سه دلیل مهم اشاره کنیم:

  • انجام عمل لابیاپلاستی گاهی اوقات ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز داشته باشد. در دوران بارداری باید از بیهوشی عمومی اجتناب کنید.
  • لابیاهای شما در دوران بارداری تغییر می کند: تغییرات هورمونی شدیدی که در این دوران اتفاق می‌افتد می‌تواند باعث تورم یا کشیدگی لابیا می شود، ولی بعد از بارداری ممکن است اندازه لابیاها، کوچک شود. بنابراین، حتی اگر قبل از بارداری از ظاهر لابیای خود راضی نیستید، بهتر است برای انجام این عمل تا پس از زایمان خود صبر کنید.
  • زایمان می تواند لابیاها را تغییر دهد: در طول زایمان، لابیای شما ممکن است پاره گردد یا کشیده شود، بنابراین بهتر است برای انجام هر جراحی زیبایی ناحیه تناسلی یا واژن تا پس از زایمان صبر نمایید.

آیا می توانیم بعد از بارداری لابیاپلاستی انجام دهیم؟

به طور کلی، پزشکان جراح زیبایی زنان، خانم ها را به دلایل زیر به انجام لابیاپلاستی پس از بارداری تشویق می کنند:

  1. اولاً هم لابیا های مینور و لابیا ماژور اغلب از نظر اندازه و شکل در دوران بارداری تغییر می کنند. این به دلیل افزایش خون رسانی به ناحیه ی واژن است که ممکن است منجر به کشیدگی و تورم لابیا شود. واکنش هر زنی به باردار بودن متفاوت است، اما بیشتر خانم ها ممکن است افزایش قابل توجهی در افزایش لابیاها تجربه کنند. این پدیده بیشتر در مراحل آخر بارداری اتفاق می افتد، زمانی که افزایش هورمون ها از جمله افزایش استروژن وجود دارد. در حالی که بخشی از تورم و کشیدگی ممکن است پس از زایمان برطرف شود، ولی در برخی موارد این عوارض باقی می ماند.
  2. یکی از مزایای انجام لابیاپلاستی بعد از بارداری این است که به راحتی می توان آن را با سایر روش های جوانسازی واژن ترکیب نمود. زایمان طبیعی ممکن است در برخی موارد منجر به آسیب به پرینه (بافت بین واژن و مقعد) و یا مثانه و یا راست روده در حین عبور از سر نوزاد شود. این مشکلات معمولا می توانند همزمان با انجام لابیاپلاستی به عنوان بخشی از فرآیند ترمیم کف لگن انجام گردد و به طور موثر ترمیم شوند.

عمل لابیاپلاستی را می توان به راحتی با جراحی پرینورافی ترکیب نمود.

بهترین زمان برای انجام عمل لابیاپلاستی بعد از بارداری به عوامل مختلفی نیز بستگی دارد. اما توصیه می شود، خانم ها حداقل 3 تا 6 ماه بعد از زایمان خود صبر کنند و بعد برای انجام این عمل یا هر نوع روش جوانسازی واژن دیگری اقدام نمایند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button